Menu

Jak założyć osobistą działalność gospodarczą?

Kwiecień 26, 2017 - biznes

Aktualna sytuacja gospodarcza, nie wyłącznie Polski, ale i Europy, sprawia, że coraz to więcej osób decyduje się na tak zwane wzięcie spraw w swoje ręce oraz po prostu rozpoczęcie pracy na własny rachunek. Często okazuje się, że prowadzenie własnej firmy wydaje się dawać dużo pokaźniejszą stabilizację niż pracowanie dla kogokolwiek, nawet na umowę o pracę. W dobie zastoju ekonomicznego, gdy nawet obszerne spółki upadają, tak właściwie o prywatne stanowisko pracy nikt nie może być w stu procentach spokojny.

W następstwie tego pewniej jest odpowiadać samemu za to, by prywatna firma funkcjonowała oraz, nawet jeżeli nie zapewnia gigantycznych zysków, zapewniała bezpieczeństwo w postaci comiesięcznych opłat składek zdrowotnych i ubezpieczeniowych. Oczywiście aby było to możliwe, nieodzowne jest spełnienie pewnych formalności związanych z założeniem własnej działalności gospodarczej. Na szczęście polski rząd dokłada obecnie wielu starań, by umożliwić ludziom przedsiębiorczym założenie osobistej firmy. To oczywiście to właśnie dzięki takiej postawie ludzi rządzących stworzonym przez nas państwem, większość związanych z tym formalności załatwić można za pośrednictwem sieci internetowej.

Wystarczy jedynie wyrobić sobie tak nazwany profil zaufany, który przynależy potwierdzić we właściwej siedzibie ZUS czy US, żeby móc wniosek o wpis do centralnej ewidencji działalności gospodarczej wysłać elektronicznie. Rzecz jasna uprzednio taki wniosek wypada porządnie wypełnić. Tutaj wpisuje się wszelkie dane dotyczące przyszłej firmy, a przede wszystkim jej nazwę, adres siedziby i typ prowadzonej aktywności. W czasie wypełniania wniosku należy także zastanowić się nad słusznym wyborem opodatkowania działalności gospodarczej przez siebie prowadzonej.

 

Zobacz także serwisy o tematyce biznesowej: